Збірна України на чемпіонатах світу. Як це було

Сьогодні вночі для національної збірної України з футзалу починається п’ятий у її історії чемпіонат світу. А міг би бути і шостий, але на ЧС – 2000 наша команда, на жаль, не брала участь. Проте, п’ять світових форумів з шести за останні двадцять років – це теж непоганий результат. Виступи «синьо-жовтих» на «мундіалях» складались по-різному. Тому, сьогодні ми вирішили пригадати всі чемпіонати світу за участю нашої команди. Отже…

1996 рік.

Чемпіонат світу 1996 року проходив у Іспанії. У країні, яка є законодавцем мод в світовому футзалі. Тоді «мундіаль» проходив не за такою схемою, як зараз. Спочатку команди грали у першому груповому раунді, після чого кращі збірні проходили до другого групового раунду. А вже потім були півфінали, матч за третє місце та фінал. Забігаючи наперед, скажемо, що після ЧС – 2008 така система змінилась. Але це було потім…  

Двадцять років тому збірна України дебютувала на чемпіонаті світу, який проходив у Іспанії. І дебют виявився більш ніж успішним. По-перше – на тому «мундіалі» українці зробили одну з сенсацій, зігравши внічию зі збірною Бразилії. Це сталося у матчі другого групового етапу. Окрім того, той чемпіонат взагалі став найуспішнішим для нашої команди, яка у підсумку посіла четверте місце, програвши у поєдинку за третє місце збірній Росії з рахунком 3:2. У росіян вже тоді виблискував нині покійний уродженець Дніпра Костянтин Єрьоменко, а в української збірної тільки починало грати покоління, яке через кілька років здобуде два «срібла» на чемпіонатах Європи 1999 та 2001 років. Вже минуло двадцять років, а те четверте місце і досі залишається найвищим досягненням на чемпіонатах світу.

24 листопада – 8 грудня 1996 року
Чемпіонат світу – 1996. Іспанія
Перший раунд. Група А

УКРАЇНА – Австралія – 11:2
Іспанія – УКРАЇНА – 4:1
УКРАЇНА – Єгипет – 10:3
Другий раунд. Група F
Нідерланди – УКРАЇНА – 4:4
УКРАЇНА – Бразилія – 2:2
УКРАЇНА – Уругвай – 5:3
Півфінал
Іспанія – УКРАЇНА – 4:1
Матч за третє місце
Росія – УКРАЇНА – 3:2

2004 рік.

До чемпіонату світу 2004 року збірна України підходила у статусі одного з фаворитів. І на це були вагомі причини. Тоді «синьо-жовті» вдало виступали на чемпіонатах Європи (два «срібла» - тому підтвердження), «золоте» покоління збірної тоді було у розквіті сил, і тоді у нас був дуже сильний чемпіонат – було, з кого обирати. І як тут не згадати «класичне» протистояння 2000-х років – «Інтеркас» - «Шахтар»!!! Все це привертало увагу вболівальників, а також мас-медіа. Яскравий приклад – тоді канал «Україна» показував домашні матчі «Шахтаря» з Палацу спорту «Дружба», а трибуни цієї арени вщент заповнювалися прихильниками «помаранчево-чорних». Це був золотий час «Шахтаря», який, що не дивно, був базовим клубом збірної України. Це вже наступного року «Шахтар» встановить найголовніше досягнення для клубного українського футзалу – вийде до півфіналу Кубка УЄФА, де його зупинить потужний «Бумеранг Інтерв’ю» (нинішній «Мовістар Інтер»). А поки всі думки гравців, тренерів та вболівальників були пов’язані з чемпіонатом світу, за яким усі бажаючі могли спостерігати завдяки трансляціям на каналі «Україна».

Пропустивши чемпіонат світу – 2000, збірна України повернулась на «мундіаль» з бажанням довести, що її відсутність чотири роки тому була випадковою. Українці подолали перший груповий раунд, вийшовши з другого місця (перше забрали собі іспанці), але зупинились під час другого групового раунду. Зазначимо, що група на другому етапі була дуже складною: Бразилія, Аргентина, США. Бразильцям, звісно, програли, у американців виграли, а от з аргентинцями розписали нічию. Але чотирьох очок було замало для того, щоб вийти з групи, тому збірна України була змушена пакувати валізи. Після того «мундіалю» стосунки між АФУ та клубами Вищої ліги потроху почали псуватися. Це ще не були ті гучні взаємні випади, які нашому футзалу ще треба було пережити. Але іскра вже породила невеличке полум’я, яке згодом стало нагадувати великий вогонь…

21 листопада – 5 грудня 2004 року
Чемпіонат світу – 2004. Тайвань
Перший раунд. Група А

Іспанія – УКРАЇНА – 2:0
Єгипет – УКРАЇНА – 3:4
УКРАЇНА – Тайвань – 7:2
Другий раунд
Бразилія – УКРАЇНА – 6:1
УКРАЇНА – США – 3:1
УКРАЇНА – Аргентина – 0:0

2008 рік.

Чемпіонат світу – 2008 проходив у Бразилії. Після не зовсім вдалого (як очікувалось) виступу на «мундіалі» в Тайвані, мабуть, логічно було чекати того, що будуть зроблені якісь висновки. Але так вийшло, що з українського чемпіонату почали від’їжджати провідні гравці. Деякі – навіть зі скандалом. Деякі пішли на рішучий крок та змінили громадянство. До того ж, в українському чемпіонаті через проблеми з фінансами почали зникати клуби. У тому числі і ті, які були чемпіонами України та претендентами на медалі. В такій ситуації годі було чекати від нашої збірної вдалого виступу. Тим більше, ті провідні гравці, які все-таки продовжили грати за збірну України, стали на чотири роки старшими. А про гідну зміну тоді ще тільки почали говорити, оскільки покоління гравців 1986-87 р.н. було тільки на підході. За два роки після цього «мундіалю», під час футбольного ЧС – 2010 у Південній Африці, Денис Босянок скаже таку фразу, характеризуючи гру збірної Італії: «Марчелло Ліппі приготував піццу зразка 2010 року, але з компонентами 2006 року». Переводячи це на футзальну тематику, скажемо так: «Геннадій Лисенчук зробив борщ зразка 2008 року, але з компонентами як мінімум 2001 року». Так, у цій збірній були і трохи свіжіші «компоненти». Але і це не допомогло нашій команді.

Втім, старого запасу вистачило для того, щоб подолати бар’єр першого групового раунду, здобувши десять очок з дванадцяти можливих (максимум «зіпсувала» нічия з Аргентиною). Але у другому груповому раунді на збірну України чекав провал. Три поразки (від Італії, Ірану та Бразилії), нуль очок та безславне повернення додому…

30 вересня – 19 жовтня 2008 року.
Чемпіонат світу – 2008. Бразилія.
Перший раунд. Група С.

УКРАЇНА – Гватемала – 6:2
Аргентина – УКРАЇНА – 2:2
УКРАЇНА – Єгипет – 5:2
УКРАЇНА – Китай – 5:1
Другий раунд.
УКРАЇНА – Італія – 0:4
УКРАЇНА – Іран – 4:5
Бразилія – УКРАЇНА – 5:3

2012 рік.

У 2012-му році чемпіонат світу проходив за новою схемою. На відміну від останнього «мундіалю», вже не було двох групових раундів. Був один груповий етап, після якого кращі команди грали на виліт, починаючи зі стадії 1/8 фіналу. Той чемпіонат світу за участю збірної України вітчизняні вболівальники могли побачити завдяки ефірам на «Першому Національному». Але, скажемо відверто, враження від показів було трохи спаплюжене тим, що коментатори не зовсім орієнтувались у футзалі. Навіть трансляції ЧС – 2004 на каналі «Україна» виглядали значно краще, бо там коментатори все-таки орієнтувались у футзалі. Це вже потім з’явиться можливість транслювати футзал на каналах «Спорт 1» та «Спорт 2», і з’явиться ціле покоління футзальних коментаторів на чолі з досвідченим Анатолієм Подвойським. Але до цього треба було почекати ще два роки…

На чемпіонат світу, який проходив у Таїланді, збірна України вже не їхала фаворитом. І це було справедливо. Проте, є кілька нюансів, які неможливо оминути якщо згадувати чемпіонат світу – 2012. По-перше – це був останній світовий футзальний форум, на якому збірною керував Геннадій Лисенчук. Після «мундіалю» його змінить наставник «Локомотива» Євген Ривкін. Згодом Геннадій Лисенчук піде з поста президента АФУ, і Асоціацію очолить Сергій Владико. Конфліктів у пресі між клубами та керівництвом АФУ стане набагато менше. Керівництво Асоціації стане більш відкритим для преси, а також воно буде вибудовувати вертикаль змагань в українському футзалі, чого не було більше ніж двадцять років. По-друге – у Таїланд збірна поїхала в суттєво оновленому варіанті. Вона стала молодшою. Наймолодшому гравцеві збірної того складу, Петрові Шотурмі, було всього лише двадцять років, і він дуже непогано проявив себе на «мундіалі». З’явилася надія, що в Україні буде ще одне «золоте» покоління. Але це ще треба було довести своєю грою.

А гра у нашої збірної не завжди складалася. Не мали проблем українці хіба що з Коста-Рикою і, частково, з Японією (у матчі 1/8 фіналу). А в інших були проблеми. Наприклад, у грі з Парагваєм були проблеми з реалізацією своїх моментів, і у підсумку – нічия 3:3. У поєдинку з господарями чемпіонату «синьо-жовті» зарано повірили в успіх і ледь за це не поплатилися, але виграли 5:3. Врешті-решт, це відгукнулося підопічним Геннадія Лисенчука поразкою у чвертьфіналі з рахунком 1:3 від збірної Колумбії. Хоча у цій парі саме Україна була фаворитом. У підсумку стадія чвертьфіналу, з якої збірна України вже кілька років не виходить на чемпіонатах Європи, стала нездоланною перешкодою і на останньому (до сьогоднішнього дня) мундіалю для нашої команди.

1 – 12 листопада 2012 року.
Чемпіонат світу – 2012. Таїланд.
Груповий раунд. Група А.

УКРАЇНА – Парагвай – 3:3
Таїланд – УКРАЇНА – 3:5
УКРАЇНА – Коста-Ріка – 6:1
1/8 фіналу.
УКРАЇНА – Японія – 6:3
Чвертьфінал
Колумбія – УКРАЇНА – 3:1

2016 рік.

До свого п’ятого чемпіонату світу збірна України підходить з надією виступити краще, ніж чотири роки тому. У неї є все: сплав досвіду та молодості, збалансований склад, досвідчений тренер, який колись грав на чемпіонатах світу та був капітаном збірної. І він, звісно, має тепер передати свій досвід підопічним. А гравці, у свою чергу, тепер спробують зробити все, щоб нинішній «мундіаль» був для української збірної більш вдалим, ніж попередні.  

Артем Терентьєв, прес-служба Асоціації футзалу України

facebook.com
Тисніть «Подобається» та
читайте новини АФУ в Facebook
Команда І О
1 Продексім (Херсон) 18 44
2 Ураган (Ів.-Франківськ) 18 42
3 ХІТ (Київ) 17 38
4 Viva Cup (Харків) 18 23
5 Кардинал-Рівнестандарт (Рівне) 17 23
6 Енергія (Львів) 18 19
7 ДЕ ТРЕЙДИНГ (Миколаївка) 18 14
8 АФФК Суми (Суми) 18 14
9 Сокіл (Хмельницький) 18 10
Команда I O
1 SkyUp (Київ) 8 19
2 ЗАПОРІЖПРОМГРУП (Запоріжжя) 10 17
3 Черкасиобленерго (Черкаси) 10 17
4 Comfort Life (Буча) 10 16
5 Рятувальник (Ромни) 9 11
6 Автомобіліст-Бульвар (Житомир) 9 0
Команда I O
1 Славута (Славута) 11 20
2 Ураган-2-КФВ (Ів.-Франківськ) 10 20
3 Любарт (Луцьк) 11 18
4 In.IT (Львів) 11 15
5 КІВС Енергія-2 (Львів) 10 9
6 Кардинал-Рівнестандарт-2-ДЮСШ №4 (Рівне) 11 6

Технічний спонсор АФУ

Дитячо-юнацький футзал

Титульний партнер

Відео-канал АФУ

Вхід

facebook.com
Тисніть «Подобається» та
читайте новини АФУ в Facebook
Дякую, але більше не показуйте мені це вікно!